| Name | Medium Duty Roller Bearing Nylon Caster Wheel – 80kg Wear-Resistant Flat Free Castor |
|---|---|
| Wheel Size | 2.5inch / 63mm |
| Bolt Hole Diameter | 13mm |
| Rim | Nylon Rim |
| Bearing | Roller Bearings |
| Noise Reduction | Silent/Noiseless |
|---|---|
| Load Capacity | 100 Lbs/ 45 Kg |
| Material | Transparent Cast PU |
| Type | Swivel/Stationary |
| Compatibility | Fits Most Standard Office Chairs |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Material | PVC |
| Application | Kitchen, Bathroom, Home Office, Living Room, Bedroom, Dining, Babies And Kids, |
| Type | Furniture Caster |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 5 Inch |
| Style | Rigid, Swivel, Swivel & Rigid, Swivel With Brake |
| Tread Width | 20/27 (varies By Diameter) |
| Tyre Material | PU |
| Material | Stainless Steel, Thermoplastic Rubber |
|---|---|
| Model Number | E12 SUS304 TPR Wheel |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Product Name | E12 SUS304 TPR Caster Wheel |
| Wheel Diameter | 2inch / 50mm |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Material Nylon |
| Product Name | Heavy Duty Wheel Caster |
| Tread Width | 50mm |
| Mounting Height | 105mm |
|---|---|
| Color | Red |
| Brake Type | Swivel With Brake |
| Bearing Type | Roller |
| Capacity | 100kg |
| Material | Polyurethane |
|---|---|
| Model Number | SY-6 |
| Caster Brake Type | No Brake Included, Side Pedal Brake |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 3/4/5" |
| Material | Polyurethane, Stainless Steel |
|---|---|
| Caster Brake Type | No Brake Included, Side Pedal Brake |
| Product Name | Heavy Duty Wheel Caster |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 4/5/6/8" |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Warranty | 1 Years |
| Certification | ISO Rosh CE |
| Material | Nylon |