| Name | TPR Caster Wheels |
|---|---|
| Product Name | Elastic Thermoplastic Rubber (TPR) All-Plastic Medical Casters |
| Wheel Diameter | 100mm/125mm |
| Wheel Width | 32 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Product Name | Heavy Duty Industrial Trolley Car Factory Spring Loaded Shock-Absorbing PU Casters |
|---|---|
| Material | Cast PU And Cast Iron |
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Size | 125/150/200mm |
| Name | Medical Device Caster |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125 Mm |
| Wheel Width | 32 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Mounting Type | Threaded Stem With Total Brake, Bolt Hole, Top Plate... |
| Name | Industrial Steel Caster Wheels Heavy Duty Polyurethane Casters Shock Absorbing |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane (PU) On Steel Core |
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm / 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | 4-5 Inch Medium Duty TPR Caster Wheel Single Ball Bearing 100kg Load Capacity For Supermarket Equipment |
|---|---|
| Bearing | Single Ball Bearing With Thread Guards |
| Type | Stem / Plate (brake/swivel/fixed) |
| Wheel Material | Polypropylence |
| Wheel Diameter | 4/5 Inch |
| Product Name | 2.5 Inch White Silent Twin Wheel Caster With Top Plate And Single Brake |
|---|---|
| Wheel Diameter | 65 Mm |
| Wheel Width | 44.5mm |
| Overall Height | 78.5 Mm |
| Mounting Type | Threaded Stem/Plate With Total Brake |
| Name | 3 Inch 75mm TPR Industrial Medium Duty Swivel Caster Wheel For Trolley & Equipment |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Wheel Material | Thermoplastic Rubber (TPR) Tread + Polypropylene Core |
| Name | Industrial Medium Duty Trolley Wheels 3‑5″ PP/TPR Swivel Caster With Brake |
|---|---|
| Wheel Diameter | 3 / 4 / 5 Inch |
| Bearing | Ball Bearing |
| Type | SWIVEL, Hareware, Tools, Fitting |
| Tread Width | 32 Mm |
| Noise Reduction | Silent/Noiseless |
|---|---|
| Load Capacity | 100 Lbs/ 45 Kg |
| Material | Transparent Cast PU |
| Type | Swivel/Stationary |
| Compatibility | Fits Most Standard Office Chairs |
| Name | 150mm Heavy Duty Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 144/164/186/240 Mm |