| Product Name | 4 Inch (100 mm) Bolt Hole Swivel Medical Caster With Total Lock Brake |
|---|---|
| Material | Grey TPR + PP Core |
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Single Ball Bearing |
| Size | 100mm |
| Name | 100 mm Industrial Mid‑Heavy Duty Caster Wheels – Smooth Rolling Thermoplastic Rubber Mobility Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm |
| Tread Width | 37.5 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 139mm / 170mm |
| Name | 4 / 5 / 6 Inch Heavy Duty Steel Core Green PU Caster Wheels |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane (PU) On Steel Core |
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm / 150 Mm |
| Top Plate Size | 115×100 mm |
| Hole Spacing | 92×76 mm/85×73 mm |
| Name | Furniture Casters |
|---|---|
| Material | Durable PP And PU Construction |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Load Capacity | Supports 35 Kg Or 65 Kg |
| Surface Compatibility | Suitable For Various Indoor Surfaces, Including Hardwood, Tile, And Carpet |
| Material | Polypropylene |
|---|---|
| Model Number | A22PPDK100S |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 4'' |
| Tread Width | 32mm |
| Product Name | Stainless Steel Apparatus Casters |
|---|---|
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Stainless Steel Plain Bearing |
| Size | 2″ (50 Mm), 3″ (75 Mm) |
| Bracket Material | Stainless Steel |
| Name | European Style 3″ (75 Mm) Transparent PU Swivel Casters – Smooth & Floor-Friendly Mobility Wheels |
|---|---|
| Material | Transparent Polyurethane (PU) |
| Load Capacity | 60 Kg |
| Type | Swivel/Stationary |
| Noise Reduction | Silent/Noiseless |
| Name | Threaded Stem Medium-Heavy Duty TPR Industrial Removable Caster Wheels – Smooth & Floor-Friendly Mobility |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Name | Industrial PU Caster Wheel |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane Tread + Polypropylene Core |
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm / 160mm |
| Tread Width | 25mm / 30mm / 37mm / 40mm / 50mm |
| Load Height | 95mm / 125mm / 153mm / 195mm / 240mm |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 5 Inch |
| Style | Rigid, Swivel, Swivel & Rigid, Swivel With Brake |
| Tread Width | 20/27 (varies By Diameter) |
| Tyre Material | PU |