| Name | Medium Duty Caster Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75/100/125 Mm |
| Tread Width | 32 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 92×65 Mm |
| Product Name | 125 Mm Industrial Universal Swivel Caster Wheels – Cast Iron Core PU With Gold Zinc-Plated Bracket |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane (PU) |
| Plate Size | 92X65mm |
| Wheel Diameter | 3"/4"/5" |
| Core Material | Cast Iron |
| Name | Heavy-Duty Trolley Caster Wheels 4/5/6/8 Inch – Rubber & Steel Swivel Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Tread Materials | Aluminum Core Rubber Wheel |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | 2 Inch Light-Duty Burgundy PU Caster Wheels – Industrial & Furniture Mobility |
|---|---|
| Bearing | Plain Bearing |
| Material | Polyurethane (PU) |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Easy Installation | Simple Mounting Process For Quick Setup And Replacement |
| Product Name | Japanese Heavy Duty Caster Swivel Plate Double Ball Bearing High Load Capacity 4 Inch Rubber Caster Wheels |
|---|---|
| Diameter | 4inch, 5 Inch, 6 Inch, 8 Inch |
| Wheel Diameter | 100/130/150/200mm |
| Wheel Color | Black |
| Mounting | Plate |
| Product Name | 2 Inch Adjustable Leveling Swivel Caster Wheels – Universal Mobility & Stability Caster |
|---|---|
| Wheel Diameter | 2" (50mm), 2.5" (65mm), 3" (75mm) |
| Material | Nylon |
| Wheel Width | 38 Mm |
| Temperature | -25 /+85°C |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Type | Plate Caster (swivel & Rigid) |
| Wheel Diameter | 75 Mm (3″) |
| Tread Width | 27 Mm |
| Wheel Material | Polyurethane (PU) |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Warranty | Unavailable |
| Certification | ISO Rosh CE |
| Material | Rubber, Steel |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
|---|---|
| Customized Support | OEM, ODM, OBM |
| Material | Nylon, Steel |
| Warranty | Unavailable |
| Wheel Diameter | 2.5" (65 Mm) |
| Name | Durable Heavy Loading PU Caster Wheel – 4 Inch Industrial Swivel & Brake Options |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm / 200 Mm |
| Wheel Material | PU Tread + PP Core |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |