| Name | 4 / 5 / 6 / 8 Inch Heavy Duty Red PU Caster Wheels For Trolley |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Tread Materials | Polyurethane (PU) |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | Industrial Steel Caster Wheels Heavy Duty Polyurethane Casters Shock Absorbing |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane (PU) On Steel Core |
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm / 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | 3 Inch Swivel Rubber Industrial Caster Wheels – Heavy Duty & Smooth Rolling |
|---|---|
| Finish | Zinc Plated |
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Load Capacity | 80kgs |
| Name | 150mm Heavy Duty Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 144/164/186/240 Mm |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Wheel | Four-wheel |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Product Name | Medium Heavy Duty PU Caster Wheels 4"/5"/6”| 200–300kg Load | Double Ball Bearing Swivel Casters With Steel Core |
|---|---|
| Diameter | 4 Inch, 5 Inch, 6 Inch |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Diameter | 100/125/150mm |
| Wheel Color | Green |
| Wheel Size | 4IN / 5IN / 6IN / 8IN |
|---|---|
| Wheel Material | Polypropylene (PP) |
| Load Capacity | 260kg / 320kg / 380kg / 460kg |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Mounting Type | Top Plate Swivel / Fixed / Optional Brake |
| Material | Glass Fiber Nylon |
|---|---|
| Model Number | SY-13 |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Product Name | Heavy Duty 304 Stainless Steel Glass Fiber High Temperature Nylon Caster |
| Wheel Diameter | 4'' 5'' 6'' 8'' |
| Product Name | 5/6/8 Inch Heavy Duty Industrial Caster With Total Brake & Shock-Absorbing PU Wheel |
|---|---|
| Material | PU,polyurethane |
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Size | 125/150/200mm |
| Name | 100 Mm / 4 Inch Steel Core Polyurethane (PU) Swivel Caster Wheel – Heavy Duty Industrial Mobility Solution |
|---|---|
| Wheel Material | Polyurethane (PU) |
| Wheel Diameter | 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm / 200 Mm |
| Sample | Available,can Be Offer |
| Tread Width | 45 Mm |