| Wheel Size | 4IN / 5IN / 6IN / 8IN |
|---|---|
| Wheel Material | Polypropylene (PP) |
| Load Capacity | 260kg / 320kg / 380kg / 460kg |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Mounting Type | Top Plate Swivel / Fixed / Optional Brake |
| Material | Stainless Steel, PA |
|---|---|
| Model Number | SY-16 |
| Product Name | Ultra Heavy 304 Stainless Steel PA Caster |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 5''6'' 8''10''12'' |
| Product Name | Heavy Duty Wheel Caster |
|---|---|
| Type | Plate Casters |
| Bearing | Double Ball Bearings |
| Size | 4/5/6/8" |
| Plate Size | 115*100mm |
| Product Name | 4″ / 5″ / 6″ / 8″ Heavy‑Duty Swivel & Rigid Stainless Steel Casters – Industrial Mobility Wheels |
|---|---|
| Type | Swivel / Rigid / Brake |
| Bearing | Double Ball Bearings |
| Size | 4/5/6/8" |
| Plate Size | 115*100mm |
| Product Name | Heavy Duty 304 Stainless Steel Swivel Black Rubber Casters – 4″ / 5″ / 6″ / 8″ Sizes With 250–450 Kg Load Capacity |
|---|---|
| Material | Rubber |
| Bracket Material | 304 Stainless Steel |
| Type | Swivel |
| Tread Width | 50mm |
| Product Name | Heavy Duty Polyurethane Wheel Caster – Aluminum Core PU & 304 Stainless Steel Bracket |
|---|---|
| Material | Cast Polyurethane, 304 Stainless Steel |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 4"/5"/6"/8" |
| Bearing | Double Ball Bearings |
| Name | Industrial Casters |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Name | 6 Inch Industrial Material Carts Caster Wheels – Heavy-Duty Swivel & Fixed Mobility Wheels |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Wheel Material | Polyurethane |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Product Name | GD40/60/80/100 Caster Wheel |
|---|---|
| Tread Width | 19/24/30/32mm |
| Wheel Diamete | 40/50/62/70mm |
| Application | Food & Beverage, Retail, Restaurants, Machinery |
| Plate Size | 73*73 Inches |
| Product Name | GD40/60/80/100 Caster Wheel |
|---|---|
| Material | PA6 (core), TPR (tread), Metal (housing) |
| Tread Width | 19/24/30/32mm |
| Wheel Diamete | 40/50/62/70mm |
| Plate Size | 73*73 Inches |