| Wheel Diameter | 6 Inch (150mm) |
|---|---|
| Load Capacity | 300kg Per Caster |
| Wheel Material | High-temperature Nylon |
| Bracket Material | Galvanized Steel |
| Bearing Type | Double Ball Bearings |
| Product Name | 3 Inch Swivel Leveling Caster Wheel – Adjustable Universal Caster For Workbench & Equipment |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Wheel Width | 75 Mm |
| Temperature | -25 /+85°C |
| Load Capacity | 100/300/500KG |
| Name | 5 Inch Industrial M12 Screw-Type Dual Wheel Caster – TPR Wheel With PP Core |
|---|---|
| Wheel Diameter | 125mm ( 75mm And 100 Mm Diameter Wheels Are Available) |
| Tread Width | 25*2 Mm |
| Bearing | Ball Bearing |
| Load Height | 155 Mm |
| Brand Name | PLEYMA |
|---|---|
| Material | Plastic |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Wheel | Four-wheel |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Material | Polyurethane, Stainless Steel |
|---|---|
| Caster Brake Type | No Brake Included, Side Pedal Brake |
| Product Name | Heavy Duty Wheel Caster |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 4/5/6/8" |
| Product Name | Heavy Duty Rotatable Swivel Wheel Caster – Industrial Mobility Solution |
|---|---|
| Diameter | 5 " 6" 8" |
| Wheel Width | 50 Mm |
| Load Capacity | 400-640kg |
| Plate Size | 140X110mm |
| Product Name | Heavy Duty Impact‑Resistant 304 Stainless Steel Castor Wheels – Nylon Wheel Industrial Cart Casters |
|---|---|
| Material | Nylon |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Wheel Diameter | 4/5/6/8" |
| Bracket Material | 304 Stainless Steel |
| Name | Stainless Steel Casters Heavy Duty |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100 / 125 / 150 / 200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Plate Size | 100×110 Mm |
| Name | Heavy Duty Castors |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 144/164/186/240 Mm |
| Product Name | Heavy-Duty Industrial Caster Wheels – Multiple Sizes, Load 120–400 kg |
|---|---|
| Wheel Diameter | 75mm / 100mm / 125mm / 150mm |
| Wheel Material | TPR (Thermoplastic Rubber) |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Width | 37 mm |