| Product Name | 4 / 5 / 6 / 8 Inch Heavy Duty Industrial PP Caster Wheels – Durable Polypropylene Mobility Solution |
|---|---|
| Wheel Size | 4''5''6''8'' |
| Wheel Material | Polypropylene (PP) |
| Load Capacity | 260kg / 320kg / 380kg / 460kg |
| Bearing Type | Double Ball Bearing |
| Name | 3 Inch Swivel Rubber Industrial Caster Wheels – Heavy Duty & Smooth Rolling |
|---|---|
| Finish | Zinc Plated |
| Type | Plate Casters, Stem Casters |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Load Capacity | 80kgs |
| Name | 2 Inch Light Duty Cast Iron Swivel Caster Wheels – Small Size Heavy-Duty Cart Wheels |
|---|---|
| Wheel Material | Steel, Thermoplastic Rubber |
| Place Of Origin | Guangdong, China |
| Finish | Zinc-plated |
| Applicable Environment | Industrial Use |
| Wheel Diameter | 75 Mm / 100 Mm / 125 Mm/ 150 Mm |
|---|---|
| Tread Width | 37 Mm |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Load Height | 112mm / 139mm / 170mm / 193mm (by Diameter) |
| Swivel Radius | 75mm / 85mm / 98mm / 115mm (by Diameter) |
| Product Name | Medium Heavy Duty PU Caster Wheels 4"/5"/6”| 200–300kg Load | Double Ball Bearing Swivel Casters With Steel Core |
|---|---|
| Diameter | 4 Inch, 5 Inch, 6 Inch |
| Surface Treatment | Zinc Plated |
| Wheel Diameter | 100/125/150mm |
| Wheel Color | Green |
| Material | Glass Fiber Nylon |
|---|---|
| Model Number | SY-13 |
| Customized Support | OEM, ODM |
| Product Name | Heavy Duty 304 Stainless Steel Glass Fiber High Temperature Nylon Caster |
| Wheel Diameter | 4'' 5'' 6'' 8'' |
| Product Name | Heavy Duty Wheel Caster |
|---|---|
| Type | Swivel |
| Bearing | Double Ball Bearings |
| Size | 4/5/6/8" |
| Plate Size | 115*100mm |
| Product Name | Heavy Duty Black Nylon Rigid Casters For Industrial Machines – 2.5″ & 3″ Sizes With 600–700 Kg Load CapacityHeavy Duty Black Nylon Rigid Casters For Industrial Machines – 2.5″ & 3″ Sizes With 600–700 Kg Load Capacity |
|---|---|
| Size | 2.5″ / 3″ |
| Type | Plate Casters |
| Material | Nylon |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | 4 / 5 / 6 / 8 Inch Heavy Duty Red PU Caster Wheels For Trolley |
|---|---|
| Wheel Diameter | 100/125/150/200 Mm |
| Tread Width | 50 Mm |
| Tread Materials | Polyurethane (PU) |
| Bearing | Double Ball Bearing |
| Name | 1.5 Inch Heavy Load Nylon Furniture Casters – Black Steel Cover Cabinet & Closet Caster Wheel |
|---|---|
| Wheel Material | Nylon And Steel, Nylon And Steel |
| Type | FURNITURE CASTER |
| Packing | Nylon And Steel, Nylon And Steel |
| Tread Width | 36.5 Mm |